Wyróżniki dobrego szpitala

Pobyt w szpitalu zwykle jest stresującym przeżyciem – najczęściej oznacza on, że zdrowie nasze lub naszych bliskich jest w niebezpieczeństwie i sytuacja wymaga interwencji lekarza. Interwencja może być mniej lub bardziej pilna, jednak każdorazowo jest jednak związana ze stresem.

To naturalne, że martwią nas problemy ze zdrowiem – nasze, naszych partnerów, dzieci, bliskich. Często jednak do takiego niepokoju dochodzi jeszcze inny – taki, którego dzięki odpowiedniemu doinformowaniu można uniknąć.

Obawy pacjentów

Oprócz troski o stan zdrowia naszych bliskich często martwimy się, że stan techniczny lub wyposażenie szpitala mogą okazać się niewystarczające. Zastanawiamy się także nad poziomem obsługi – personel szpitala powinien być jednocześnie kompetentny i uprzejmy, aby opieka nad chorymi mogła być efektywna. Nawet wysoko wykwalifikowani lekarze i pielęgniarki mogą utrudniać proces leczenia, jeśli ich postawa sprawia, że pacjent nie czuje się traktowany z uwagą i szacunkiem.

Na co zwracać uwagę?

Trudno jest na pierwszy rzut oka określić, czy dany szpital spełnia normy, które każda placówka medyczna spełniać powinna. Często naszej ocenie podlegają pozory, które tak naprawdę mogą przeszkodzić w rzetelnej ocenie. Bardzo istotny jest standard sprzętu – w przypadku medycyny nie może być on przestarzały, a inwestowanie w aparaturę jest niezwykle ważnym czynnikiem, aby placówka mogła się rozwijać. Innym kluczowym czynnikiem jest czystość – w szpitalach powinno dbać się o to w sposób szczególny, nie wymaga to też takich środków finansowych jak nowy sprzęt, dlatego też uchybienia w tym zakresie świadczą o niedbałości samego personelu.

Jak szukać?

Niestety najbardziej skuteczna metoda to metoda prób i błędów. Warto oczywiście pytać znajomych lub czytać specjalistyczne fora, nic jednak nie zastąpi własnego doświadczenia. Podsumujmy zatem jeszcze raz, na jakie czynniki warto zwracać uwagę:

• Kwalifikacje personelu
  • Uprzejmość obsługi