Jak wybrać miejsce porodu?

Wybór oddziału położniczego to niezwykle ważna decyzja. To tutaj przyjdzie na świat nowy członek naszej rodziny, tutaj weźmie pierwszy oddech i wyda pierwszy krzyk. To także tutaj ze stresem i bólem zmagać się będzie jego matka. Co zrobić, aby zapewnić jak najlepsze warunki obojgu?

Poród to wyjątkowo piękne i wzruszające wydarzenie. Mimo to jednak jest ono pełne fizycznego bólu, a także zależności rodzącej od otoczenia. Dlatego właśnie miejsce porodu powinno zapewniać rodzącej maksymalne wsparcie, a także fachową, a jednocześnie pełną uwagi i szacunku opiekę.

Od czego zacząć?

Kobiety często decydują się na rodzenie w miejscach, w których ich znajome miały pozytywne doświadczenia związane z porodem i połogiem. Jest to dobre kryterium, gdyż oznacza, że w takiej placówce zadbano o kwestie, które mogą być istotne dla rodzących matek. Warto jednak pamiętać, że każda kobieta jest inna i to, co dla jednej z nich może być zaletą danego miejsca, dla innej może okazać się czynnikiem, który dyskwalifikuje taką placówkę. Najlepiej więc do innych opinii podchodzić z pewną dawką ostrożnego krytycyzmu

O czym należy pamiętać?

Sala porodowa to miejsce, w którym noworodek przyjdzie na świat – to oczywiste stwierdzenie, jednak należy wspomnieć o tym, z czym takie przeżycie wiąże się właśnie dla niego. Dziecko, które opuszcza łono matki, przeżywa szok: gwałtownie zmienia się temperatura wokół niego, zmuszone jest ono do samodzielnego oddychania, otacza go wiele nowych wrażeń, z którymi nie potrafi sobie jeszcze poradzić. Można jednak zadbać o warunki, które złagodzą ten trudny rytuał przejścia – rodzić w wodzie lub też wybrać pomieszczenie, gdzie światła będą mogły być delikatnie przygaszone.

Najważniejsza jest rozmowa

Absolutnie kluczowy jest dobry kontakt z lekarzami prowadzącymi. Ciężarna będzie czuć się bezpiecznie, jeśli będzie mogła porozmawiać z kompetentną osobą, która będzie umiała rozwiać jej wątpliwości i odpowiedzieć na gnębiące ją pytania. Bardzo dobrą praktyką jest ustalenie planu porodu oraz wcześniejsze ustalenie wszelkich kwestii, jakie mogą być istotne podczas późniejszego rozwiązywania ewentualnych problemów. Szpitale takie jak Medicover udostępniają także opisy pakietów opieki, w których znajduje się szczegółowa rozpiska usług, z jakich skorzystać może ciężarna.

Przyjazne, czyste i profesjonalne miejsce porodu, w którym matka i dziecko będą czuć się dobrze, sprawią, że przyjście na świat nowego człowieka będzie wspaniałym, radosnym doświadczeniem. Warto więc poświęcić trochę czasu na poszukanie optymalnej placówki medycznej wyspecjalizowanej w tym zakresie. Będziemy sobie za to wdzięczni.