Kiedy wybrać się do lekarza?

Wiele osób odkłada wizytę u lekarza w strachu przed usłyszeniem diagnozy „rak”. Tymczasem wczesne wykrycie nowotworu zwiększa szanse na całkowite wyleczenie pacjenta. Warto skonsultować  symptomy choroby już we wczesnym stadium. Gdy zauważymy u siebie niepokojące objawy warto udać się do specjalisty, który wykona wszelkie niezbędna badania. Wśród najczęściej występujących objawów towarzyszących chorobie nowotworowej występują:

• rak płuc – długotrwały, przewlekły kaszel, duszności, nawracające infekcje dolnych dróg oddechowych, krwioplucie, chrypka;
  • rak piersi – obecność guzka w piersi, powiększenie węzłów chłonnych;
  • rak jelita grubego – naprzemienne biegunki i zaparcia, obecność krwi lub śluzu w stolcu, bóle w jamie brzusznej, niedokrwistość, utrata masy ciała.

Szpitale takie jak Medicover mają w swojej ofercie pakiet „Szybkiej terapii onkologicznej”, która obejmuje kompleksowe leczenie pacjentów, u których zdiagnozowano chorobę nowotworową. Gdy zauważymy u siebie niepokojące objawy warto udać się do specjalisty,  który skieruje nas na odpowiednie badania.

Nie każdy nowotwór to rak

Informacja o wykryciu choroby nowotworowej jest dla pacjenta ogromnym szokiem.  Panuje powszechne przekonanie, że choroba ta wymaga długiej i skomplikowanej hospitalizacji, a nowotwór zwykle prowadzi  do śmierci pacjenta. Warto jednak zwrócić uwagę na różnicę między nowotworem a rakiem, który jest złośliwą postacią nowotworu,

Nowotwór łagodny – powstaje wskutek rozrostu komórek. Nagromadzenie komórek prowadzi natomiast do powstania guza. Nowotwór łagodny nie daje przerzutów na inne tkanki, a usunięcie zmiany prowadzi do całkowitego wyleczenia. Przykładami nowotworów łagodnych, inaczej niezłośliwych są mięsaki macicy, włókniaki, wodniaki oraz tłuszczaki.

Nowotwór złośliwy – to zmiana, która rozwija się i wrasta w okoliczne tkanki, a wędrując po organizmie daje przerzuty. Nowotwory złośliwe to między innymi: rak, chłoniak, mięsak i czerniak.

Czego się wystrzegać?

Ważne jest, aby po usłyszeniu diagnozy nie wpadać w niepotrzebną panikę. Rak to nie wyrok, a zaufanie i oddanie się w ręce specjalistów jest najskuteczniejszą formą leczenia. Nie należy także szukać rozwiązań na własną rękę. Wybranie właściwego onkologa, który przeprowadzi przez kolejne etapy choroby zapewni, że leczenie przebiegać będzie pod okiem profesjonalisty.