Opening Hours:M

Szpitale Dla Ludzi

Zapalenie pęcherza u mężczyzn

Categories :Bez kategorii

Zapalenie pęcherza u kobiet jest zazwyczaj po prostu nieprzyjemnym incydentem, objawiającym się głównie pieczeniem w trakcie oddawania moczu. Nie trwa jednak długo i z łatwością można pozbyć się tej dolegliwości za pomocą odpowiednich leków oraz przyjmowania dużej ilości płynów. U mężczyzn sprawa nie wygląda jednak tak prosto. Mimo, że mężczyźni chorują na zapalenie pęcherza czterokrotnie rzadziej niż kobiety,  w tym przypadku wiąże się to zazwyczaj z wieloma dolegliwościami i nierzadko powikłaniami.

Objawy

Najbardziej typowym objawem pojawiającym się przy zapaleniu pęcherza jest ból przy oddawaniu moczu, uczucie parcia na pęcherz oraz uczucie kłucia w tym miejscu. Pojawia się także częstomocz, czyli silna potrzeba częstego oddawania moczu. Często towarzyszy temu także podwyższona temperatura ciała oraz krew w moczu.

Przyczyny

Zapalenie pęcherza u mężczyzn jest traktowane jako powikłane zakażenia dróg moczowych. Zazwyczaj powodują je infekcje bakteryjne. Niektóre czynniki mogą zwiększać ryzyko wystąpienia infekcji pęcherza. Im starszy mężczyzna, tym większe prawdopodobieństwo, że spotka go właśnie ta dolegliwość. Również obniżona odporność czy zaniedbanie higieny miejsc intymnych przyczyniają się do rozwoju tej infekcji.

Leczenie

W przypadku zapalania pęcherza u kobiet zazwyczaj wystarczy podać odpowiednie środki bez recepty. U mężczyzn wymagana jest jednak antybiotykoterapia. Zwykle antybiotyk powinno się przyjmować przez okres około 7 dni. Jako uzupełnienie leczenia można podać, tak jak w przypadku kobiet leki, które walczą z bakteriami w układzie moczowym. Pomocne jest także przyjmowanie żurawiny oraz witaminy C. Składniki te przyczyniają się do wypłukiwania bakterii z układu moczowego.

Kiedy zapalenie pęcherza może być powodem do niepokoju

Jeśli zapalenie dróg moczowych, w tym pęcherza często powraca, należy skonsultować się z lekarzem. Być może zapalenie pęcherza jest jedynie objawem innej poważniejszej choroby. Dolegliwość ta kiedy jest nieleczona lub zaniedbana może przyczynić się do ciężkiego zakażenia całego organizmu – tak zwanej urosepsy.