Kiedy udać się do okulisty?

Wzrok to najważniejszy zmysł poznawczy człowieka, a oko jako jeden z najwrażliwszych elementów ciała wymaga odpowiedniej higieny oraz wyjątkowej uwagi. Warto poddawać się regularnym badaniom, aby wcześniej wykryć ewentualne nieprawidłowości. Im wcześniej jest wykryta potencjalna choroba, tym większe są szanse na jej wyleczenie.

Na jakie objawy zwrócić uwagę?

Warto być czujnym, jeśli chodzi o zauważanie wszelkich niepokojących objawów. Jeśli zauważysz u siebie takie dolegliwości, jak pieczenie oczu, nawracające zapalenie spojówek bóle oczodołów i wszelkie inne objawu związane z bólem powinieneś zasięgnąć porady lekarza. Również takie objawy jak częste mruganie, mrużenie oczu podczas czytania, podwójne widzenie powinny zwrócić Twoją uwagę.

Jak wygląda badanie o okulisty?

Badania okresowe u okulisty w przypadku osób dorosłych powinny być wykonywanie co 2 lata, szczególnie po 40 roku życia, kiedy wzrasta tendencja do rozwijania się wszelkich chorób, np. jaskry.

Na wizycie u okulisty lekarz na początku przeprowadza dokładny wywiad z pacjentem. To jest moment na przedstawienie lekarzowi powodu wizyty, swoich obaw i spostrzeżeń oraz przebyte wcześniej choroby. Warto też poinformować okulistę, czy w rodzinie nie występowały genetyczne choroby oczu takie jak zaćma czy jaskra.

Badanie przedmiotowe i inne

Następnie odbywa się badanie przedmiotowe. Lekarz okulista analizuje stan oczodołów, powiek i gałek ocznych. Kolejnym krokiem jest zbadanie ostrości wzroku. Wykorzystuje się do tego różne metody, np. refraktometrię, czyli badanie wzroku za pomocą komputera lub wykorzystuje się tablice Snellena.

Badanie pola widzenia odbywa się również przy pomocą punktu świetlnego. Pacjent przysłania jedno oko i obserwuje punkt. Na podstawie, tego kiedy jest dla niego widoczny można ustalić, jakie są ubytki w polu widzenia. Za pomocą tego badania można wykryć różne choroby.

Na końcu lekarz ocenia przedni odcinek oka. Sprawdza stan tęczówki, rogówki, soczewki, ciało rzęskowe. Potem dokonuje badania odcinka tylnego oka – tutaj sprawdza się, jak wygląda ciało szkliste i siatkówka.