leczenie zapalenia pęcherza moczowego w domu u kobiet

Przyczyną zapalenia pęcherza jest kontakt z błoną śluzową zewnętrznych narządów płciowych E. coli, gronkowców lub innych bakterii chorobotwórczych. Stamtąd łatwo przenoszą się do cewki moczowej i wstępują do pęcherza. Rozwój procesu zapalnego sprzyjają hipotermii, chorobom hormonalnym i przewlekłym, złej jakości higieny intymnej, nieprawidłowościom w funkcjonowaniu ośrodkowego układu nerwowego.

Choroba ta charakteryzuje się tym, że jej objawy pojawiają się ostro, w ostrej postaci. Kluczem do wszystkich metod leczenia zapalenia pęcherza jest szybka pomoc przy pierwszych objawach. Pierwsze kroki należy podjąć jak najwcześniej, w przeciwnym razie choroba może rozprzestrzenić się na nerki lub stać się przewlekła. Każda kobieta powinna wiedzieć, jak rozpoznać zapalenie pęcherza, aby móc zapewnić sobie skuteczną pomoc.

 • ciągłe uczucie pełnego pęcherza, nawet po jego opróżnieniu;
 • ostry ból, skurcze w dolnej części brzucha;
 • pieczenie i cięcie cewki moczowej podczas oddawania moczu;
 • mętny mocz o ostrym zapachu z możliwą domieszką krwi;
 • Jeśli pojawi się co najmniej jeden objaw zapalenia pęcherza, należy natychmiast udzielić pierwszej pomocy.

  Pomoc w nagłych wypadkach przy pierwszych objawach zapalenia pęcherza w domu

  Pierwsza pomoc przy początkowych objawach zapalenia pęcherza ma na celu złagodzenie bólu i zapobieganie dalszemu rozmnażaniu się patogennej mikroflory. Pacjent powinien położyć się do łóżka i przyłożyć ciepłą podkładkę grzewczą do podbrzusza.

  Aby złagodzić skurcz, musisz wziąć tabletkę przeciwskurczową – No-shpy, Drotaverin, Spazmalgon lub Papaverine.

  Dopóki dokładna diagnoza nie zostanie wyjaśniona przy pierwszych objawach zapalenia pęcherza moczowego, jako zabiegi termiczne zaleca się tylko ciepłe kąpiele stóp. Woda powinna mieć ciepłą, komfortową temperaturę (nie gorącą).

  Kąpiele stóp pobudzają krążenie krwi, sprzyjają redystrybucji krwi w organizmie. Efektem zabiegu jest to, że bolesne skurcze w dolnej części brzucha ustąpią w ciągu kilku godzin.

  Pilna opieka nad zapaleniem pęcherza u kobiet w domu

  Podczas normalnego funkcjonowania pęcherza drobnoustroje chorobotwórcze są usuwane w sposób naturalny. Są po prostu zmywane ze ścian moczem. Wraz ze stanem zapalnym następuje stagnacja moczu, a bakterie chorobotwórcze zaczynają się aktywnie rozmnażać.

  We wczesnych stadiach choroby konieczne jest przywrócenie procesu samooczyszczania pęcherza. Przyczynia się to do stopniowego łagodzenia objawów zapalenia pęcherza, łagodzenia stanu zapalnego i zapobiega rozwojowi powikłań.

 • Pić dużo płynów. Kiedy pojawią się pierwsze objawy, musisz pić dużo płynów. Następnie oczyszczenie z patogenów nastąpi mechanicznie wraz z moczem. Schemat picia obejmuje stosowanie płynów w nieograniczonych ilościach – soki, napoje owocowe, kompoty, herbaty owocowe, wodę z cytryną i po prostu zwykłą wodę.
 • Wysokiej jakości higiena intymna. Zamiast mydła lepiej jest używać żeli o neutralnym pH lub żeli z kwasem mlekowym.
 • Dieta lecznicza. Wyeliminuj z diety słone, ostre, tłuste i alkoholowe. Takie produkty podrażniają błonę śluzową pęcherza i powodują dalszy rozwój procesu zapalnego.
 • Żurawina. Lekarze nazywają żurawinę naturalnym antybiotykiem. Jest to jeden z najskuteczniejszych domowych środków na zapalenie pęcherza. Ta leśna jagoda szybko zatrzymuje proces zapalny i stopniowo usuwa wszelkie oznaki zapalenia pęcherza.
 • Żurawina zawiera proantocyjanidyny – substancje, które nie są trawione w żołądku. Wchodzą do pęcherza w czystej postaci i powstrzymują rozprzestrzenianie się bakterii, zapobiegając ich osadzaniu się na ścianach pęcherza. Żurawina zawiera również kwas benzoesowy i fenole, które stwarzają niekorzystne warunki do rozmnażania się organizmów chorobotwórczych. Musisz wypijać 1,5 szklanki naturalnego soku żurawinowego lub napoju owocowego w małych porcjach dziennie.

  Środkiem ludowym na zapalenie pęcherza jest soda oczyszczona, która zawsze znajduje się w kuchni. Soda służy do robienia drinków i podlewania. W nagłych wypadkach łyżkę sody oczyszczonej rozpuszcza się w szklance ciepłej wody. Pij powstały napój małymi łykami w ciągu 15 minut. Już po 1-2 godzinach oddawanie moczu nie będzie już tak częste i bolesne. Ten alkaliczny napój zapobiega dalszemu rozprzestrzenianiu się infekcji dróg moczowych.

  Sekwencja działań, gdy pojawiają się pierwsze oznaki zapalenia pęcherza

  Aby zmniejszyć ryzyko powikłań, po pierwszych objawach zapalenia pęcherza należy podjąć następujące kroki:

 • Weź pigułkę przeciwskurczową. To rozluźni mięśnie gładkie ściany pęcherza i złagodzi ból.
 • Rozpuść łyżkę sody w szklance wody, wypij roztwór małymi łykami. Po pewnym czasie woda alkaliczna złagodzi objawy zapalenia pęcherza, zablokuje rozprzestrzenianie się patogennych mikroorganizmów.
 • Podgrzej litr wody. Przygotuj sok żurawinowy lub po prostu dodaj cytrynę do wody.
 • Połóż się w łóżku, przykryj ciepłym kocem, połóż podkładkę grzewczą na podbrzuszu. Powinien być wygodny, ale nie gorący. Nadmierne ciepło sprzyja namnażaniu się infekcji bakteryjnych.
 • Obserwując leżenie w łóżku, stopniowo pij szklankę soku żurawinowego (lub innego płynu) co pół godziny. Picie dużej ilości płynu mechanicznie usuwa chorobotwórcze drobnoustroje wraz z moczem.
 • Opróżniaj pęcherz tak często, jak to możliwe. Powstrzymywanie oddawania moczu prowadzi do nasilenia stanu zapalnego i nietrzymania moczu.
 • Po złagodzeniu objawów zapalenia pęcherza, przy pierwszej okazji należy skonsultować się z lekarzem, aby ustalić dokładną diagnozę.
 • Domowe leki na zapalenie pęcherza

  Terapię lekową przeprowadza się w domu przy braku następujących objawów:

 • wzrost temperatury ciała powyżej 39 stopni;
 • silny ból i skurcze w dolnej części brzucha, które nie ustępują po zażyciu leków przeciwskurczowych.
 • Jeśli masz co najmniej jeden z wymienionych objawów, musisz pilnie wezwać pogotowie ratunkowe.
  Leki przeciwskurczowe są stosowane jako środki przeciwbólowe jako pierwsza pomoc w zapaleniu pęcherza u kobiet. Łagodzą skurcze mięśni ścian pęcherza (No-shpa, Bishpan, Nikoshpan). Jeśli przyczyną bólu nie jest skurcz, leki przeciwskurczowe nie pomogą. Następnie możesz użyć środków przeciwbólowych – Analgin, Aspiryna, Citramon. Należy je przyjąć raz, tylko jako pierwszą pomoc, ponieważ mają wiele skutków ubocznych.

  Wszelkie środki przeciwbólowe tylko tymczasowo łagodzą ból i nie wpływają na rozwój choroby.

  Aby leczyć zapalenie pęcherza, musisz znaleźć rodzaj czynnika wywołującego chorobę. Określa się go bakteriologiczną posiewem moczu w laboratorium. Jeśli wysiewa się florę bakteryjną, przepisuje się kurację antybiotykową. Dawkę i okres przyjmowania leku może przepisać tylko lekarz. Najbardziej skutecznymi lekami przeciwbakteryjnymi na zapalenie pęcherza są antybiotyki Monural, Augmentin, Tsifral, penicylina.

  Jeśli diagnoza nie ujawnia infekcji bakteryjnej, terapię przeprowadza się za pomocą uroseptyków. Są to preparaty urologiczne o kompleksowym działaniu, oparte głównie na naparach ziołowych. Uroseptyki mają działanie moczopędne, przeciwbakteryjne i regeneracyjne. Nie mają prawie żadnych skutków ubocznych. Lekarze często przepisują Kanefron, Cyston, Urolesan.

  Leczenie w domu odbywa się pod warunkiem przestrzegania łóżka i picia oraz diety leczniczej.

  Leczenie zapalenia pęcherza moczowego metodami tradycyjnej medycyny w domu

  Środki ludowe są również dość skuteczne w leczeniu zapalenia pęcherza u kobiet w domu. Hamują chorobotwórczą mikroflorę, łagodzą stany zapalne i stopniowo osłabiają objawy zapalenia pęcherza. Zaletą stosowania środków ludowych jest to, że nie mają one skutków ubocznych.

  Jako pierwszą pomoc możesz użyć wywaru z ziela skrzypu. Działa moczopędnie, łagodzi ból, wspomaga regenerację błony śluzowej. Gotować 2 łyżki pokruszonego surowca w 1000 ml wody przez 8 minut i nalegać w termosie na 1 godzinę. Gotowy napar pić w małych porcjach, pół szklanki dziennie.

  Jako pierwsza pomoc w zaostrzeniu zapalenia pęcherza u kobiet skuteczne są kwiaty nagietka. Zioło to zmniejsza skurcze i ma wyraźne działanie przeciwzapalne. Lekarstwo jest proste w przygotowaniu: wlej łyżkę suszonych kwiatów szklanką wrzącej wody i pij zamiast herbaty. Możesz wypić do litra herbaty z nagietka dziennie.

  Napar czosnkowy jest silnym środkiem antyseptycznym przeciwko patogennej mikroflorze. Urolodzy często zalecają taki środek w kompleksowym leczeniu przewlekłego zapalenia pęcherza u kobiet. Aby przygotować lek, dwie główki czosnku są mielone na puree i gotowane z litrem wrzącej wody. Nalegaj przez noc, a następnie przecedź przez gazę. Do gotowego naparu dodaj kilka łyżek miodu. Pół szklanki po posiłku 3 razy dziennie.

  Pietruszka ma działanie moczopędne i antyseptyczne. Trawa jest kruszona razem z korzeniem, zalewana wrzącą wodą. Gotuj masę przez 12 minut i nalegaj w termosie przez 2 godziny. Napar przecedzić, wypijać 1 szklankę małymi porcjami w ciągu dnia. Nie polecany na miesiączkę, ponieważ wywar z pietruszki wzmaga krwawienie.

  Zaleca się stosowanie środków ludowych jako pierwszej pomocy w przypadku zapalenia pęcherza moczowego u kobiet w połączeniu z terapią lekową.

  Pilna opieka nad zapaleniem pęcherza u kobiet za pomocą środków ludowej

  Objawy Kolekcja ziół
  Częste oddawanie moczu Rumianek, gorzka pospolita, sznurek, melisa, waleriana, chmiel, koniczyna
  Bolesne oddawanie moczu Rumianek, koniczyna, tymianek, tatarak, klon, wierzba, seler, krwawnik pospolity, czarna porzeczka, siemię lniane
  Krwiomocz Pestki dyni, barwnik, lipa, krwawnik pospolity, pokrzywa, dziurawiec, siemię lniane, liść jeżyny, rumianek
  Zatrzymanie moczu Korzeń lukrecji, nasiona marchwi, nasiona ziół i kopru, liść brzozy, krwawnik pospolity
  Niemożność utrzymania moczu Cykoria, kolor rozmarynu bagiennego, ziele dziurawca, centaury, liść truskawki, korzeń omanu, melisa, mięta pieprzowa, fiołek

  Czego nie należy robić jako pierwszej pomocy w przypadku zapalenia pęcherza moczowego u kobiet?

 • Procedury termiczne. Zalecenie położenia ciepłej poduszki na brzuch jest niedopuszczalne w następujących przypadkach: w ciąży; ze wzrostem temperatury ciała; gdy w moczu pojawia się nieczystość krwi. Nie należy umieszczać poduszki grzewczej w okolicy lędźwiowej, ponieważ może to spowodować rozprzestrzenienie się infekcji na miedniczkę nerkową. Nie możesz też wziąć kąpieli.
 • Zastosuj zimno do dolnej części brzucha. Ostry spadek temperatury może wywołać skurcz pęcherza i dodanie wtórnej infekcji.
 • Przygotuj samodzielnie preparaty ziołowe. Nie mieszaj pokruszonych ziół leczniczych i przyjmuj jako zbiór, nawet jeśli mają te same wskazania. Niektóre z nich nie są połączone w kompleks i mogą uszkodzić wątrobę. Gotowe urologiczne preparaty ziołowe sprzedawane są w aptekach. W nich składniki dobierane są w odpowiedniej proporcji.
 • Zapalenie pęcherza to poważna choroba zapalna, która może komplikować nerki. Najczęściej cierpią na to kobiety.

  Pierwsze oznaki zapalenia pęcherza rozwijają się szybko i ostro. Przed zwróceniem się o pomoc lekarską należy jak najszybciej podjąć działania. Przy odpowiedniej domowej pierwszej pomocy powikłania zapalenia pęcherza moczowego są zminimalizowane.

  Rate article